Naukowe badania potwierdzają, że przebywanie na łonie natury ma na nas dobroczynny wpływ. W Kanadzie kąpiele leśne ostatnio są przepisywana na receptę. Dzięki nim pacjenci otrzymują darmowe bilety do parków narodowych, w których mogą do woli spędzać czas, ciesząc się kontaktem z przyrodą.

Proste, a odkrywcze

Dobroczynny wpływ przebywania w naturze jest bezsprzeczny, co tylko potwierdza rosnąca liczba dowodów naukowych. Idąc tym tropem, w Kanadzie ruszył projekt PaRx: A Prescription for Nature, w ramach którego, lekarze z czterech kanadyjskich prowincji zalecają spacery i przepisują je na receptę. Każda z nich gwarantuje bezpłatny roczny wstęp do 38 rezerwatów rozsianych po całym kraju.

– Jestem coraz bardziej zachwycona tym projektem. Jest on tak prosty, a jednocześnie tak odkrywczy dla nas w dzisiejszym świecie – ocenia psycholog Eliza Czyżewska. – Miasta się rozbudowują i mamy coraz mniej zielonych przestrzeni wokół siebie. To się odbija na naszym zdrowiu i relacjach społecznych. Dla mnie jest to superfajny pomysł. Mam nadzieję, że niedługo i u nas podobne projekty będą realizowane na szeroką skalę.

Przeczytaj / posłuchaj całego artykułu: TUTAJ