Uwielbiam medytacje oddechu za ich moc, prostotę i możliwość korzystania z nich zawsze, kiedy tego potrzebuję. 20 oddechów praktykuję każdego dnia rano, to idealny start w nowy dzień. Pokochałam ją od pierwszego momentu, w którym zetknęłam się z nią u Macieja Wieloboba, nauczyciela medytacji. I dziś dzielę się nią z Wami, niech Wam służy tak jak mi:)
Jak przygotować się do praktyki:
- Wykonuj praktykę codziennie, o najlepszej dla ciebie porze dnia. Możesz zacząć dzień od tej praktyki lub zakończyć go w ten sposób. Możesz też praktykować w ciągu dnia. W każdym momencie, w którym poczujesz, że potrzebujesz spokoju i wyciszenia.
- Zadbaj o to, aby pomieszczenie w którym wykonujesz ćwiczenie było dobrze przewietrzone lub wykonaj na zewnątrz (o ile to możliwe).
- Usiądź wygodnie, z wyprostowanym kręgosłupem. Możesz też wykonać ćwiczenie na stojąco. Przyjmij pozycję, która będzie dla ciebie wygodna, stabilna i komfortowa.
Jak praktykować:
- Zamknij oczy. I przez chwilę skup się tylko na swoim oddechu. Obserwuj swój wdech i wydech. Oddychaj swobodnie i naturalnie. Niczego nie poprawiaj, nie wydłużaj, nie pogłębiaj. Niech twój oddech będzie dokładnie taki jaki jest na ten moment..
- Oddychaj. Bądź i obserwuj pojawiające się myśli i odczucia. Nie oceniaj ich, nie zaprzeczaj im, nie nazywaj, nie zatrzymuj ich na dłużej. Po prostu je obserwuj. Zobacz jak pojawiają się i znikają.
- Poczuj jak cała twoja świadomość wraz z oddechem schodzi do ciała. Kiedy już poczujesz, że jesteś w ciele. Rozpocznij ćwiczenie.
- Wykonaj kolejno 20 oddechów, po 5 oddechów w 4 sekwencjach
5 oddechów: wdech nosem i wydech nosem
5 oddechów: wdech nosem i wydech ustami
5 oddechów: wdech ustami i wydech nosem
5 oddechów: wdech ustami i wydech ustami
- Po każdym wdechu zatrzymaj powietrze na 1-2 sekundy i wypuść. Nie zatrzymuj go na siłę, ani dłużej.
- Gdy wdychasz i wydychasz powietrze ustami dbaj o to, aby kontrolować ten oddech. Niech powietrze wchodzi do twojego ciała i wypływa z niego spokojnym, wąskim strumieniem.
- Z każdym wdechem powtarzaj w myślach zdanie „Wdycham życie i światło.”, a z wydechem „I promieniuję tym samym.”
- Jeśli to dla ciebie ok, wyobrażaj sobie strumień światła, który wdychasz i wydychasz w trakcie ćwiczenia.
- Gdy zakończysz ćwiczenie pozostań w ciszy kilka minut. A następnie zakończ ćwiczenia w najbardziej odpowiednim dla ciebie momencie.
*Medytację 20 oddechów oczyszczających stworzył Hazrat Inayata Khana – hinduski mistyk, muzyk, założyciel Międzynarodowego Zakonu Sufi.
Źródło: https://maciejwielobob.pl/2012/06/pranajama-20-oddechow-oczyszczajacych/