Oddychaj i żyj pełną piersią

Wiesz, że istnieje zależność pomiędzy stanem twojego umysłu a oddychaniem? Dzięki oddechowi możesz poradzić sobie z nadmiernym stresem, napięciem, odzyskać poczucie spokoju i harmonii. Już starożytni jogini zwracali uwagę na tę zależność, łącząc oddech z praktykowanymi ćwiczeniami. 

 

Coś nas jednak ominęło, w naszym kręgu kulturowym, temat ten był pomijany przez stulecia. Przez stulecia kobiety nosiły ciasne gorsety, a mężczyźni zbroje, które nie miały nic wspólnego z oddychaniem pełną piersią. A co za tym idzie życiem „pełną piersią”. To zupełnie inny temat, jednak ta metafora jest tak bardzo prawdziwa. W toku naszego życia wielokrotnie i na długo „zakładamy” ciasne „zbroje”, które chronią nas przez czuciem i zranieniem. Żeby przetrwać „zamykamy się”, ograniczamy oddech i przestajemy w pełni czuć. A przecież „wszystko, co robimy i czym jesteśmy, zaczyna się od naszego oddechu”. Zanim zaczniesz czytać dalej.

 

Zatrzymaj się i skup uwagę na swoim oddechu.

  • Jaki jest na ten moment? Szybki? Spokojny? Głęboki? Płytki?
  • Gdzie go czujesz w swoim ciele?
  • Która część ciała unosi się na wdechu, a która opada na wydechu?

Wszystko, co robimy i czym jesteśmy, zaczyna się od naszego oddechu – dr Joy Manne

Oddech to życie

Oddech jest z nami zawsze, to on symbolicznie wyznacza początek i koniec naszego życia. Wszystko to dzieje się automatycznie i poza naszą kontrolą. Nie musimy nic robić, oddech „oddycha się sam”. W codziennym życiu nie zwracamy uwagi na oddech – no skoro, jest to jest, po co zaprzątać nim głowę. Przez to podejście często nie uświadamiamy sobie jak ogromne to narzędzie, i jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu.

 

No ok, ale skoro oddech jest z nami zawsze i dzieje się poza naszą kontrolą, więc teoretycznie nie może być ani dobry ani zły. To prawda, on po prostu jest. Jednak w toku życia bardzo często wypracowujemy nieprawidłowe nawyki, jak np. brak świadomości oddechu, zbyt płytki oddech, wstrzymywanie oddechu czy oddech jedynie przez usta. Związane jest to z przeżywanymi emocjami,  trybem życia jaki prowadzimy czy nawet dietą. Powtarzane przez lata złe nawyki prowadzą do niewłaściwego dotlenienia organizmu, a w konsekwencji pojawia się uczucie zmęczenia, rozdrażnienia czy zwiększonego napięcia.

 

Oddech a emocje

Nasze emocje zawsze związane są z oddechem. Zapewne zdarza ci się obserwować, że w zależności od stopnia napięcia, rozluźnienia ciała czy aktywności, którą podejmujesz, twój oddech zmienia się, staje się płytszy, głębszy, mniej lub bardziej równomierny, szybszy czy wolniejszy.  I tak, stresując się, oddychamy szybko i płytko. W czasie smutku możemy szlochać, wtedy też wdech staje się pełniejszy niż wydech. W złości łapiemy szybkie wdechy, które potem z impetem wydychamy. W stanie podniecenia oddychamy szybko i nierytmicznie, a kiedy poczujemy ulgę robimy długi wydech. Odczuwając ból często wstrzymujemy oddech, żeby odciąć się od nieprzyjemnych odczuć. A kiedy odczuwamy miłość, radość i spokój nasz oddech jest miarowy i spokojny.

kwiat

Jak korzystać z oddechu

Mając świadomość tego, jak oddychamy w danych stanach emocjonalnych, możemy wykorzystać tę wiedzę do zmiany naszego nastawienia czy stanu, w którym w danym momencie się znajdujemy. Jeśli np. czujesz zdenerwowanie zawsze możesz powrócić do oddechu. Wystarczy, że weźmiesz kilka spokojnych wdechów i dłuuugich wydechów, a na pewno poczujesz się spokojniej. Dla naszego ciała wdech jest napięciem, a wydech rozluźnieniem. Dlatego w praktyce relaksacji zwracamy uwagę na to, aby wydech (czyli rozluźnienie) był około dwa razy dłuższy niż wdech. Bierzemy więc spokojny wdech i dłuuuuuuuugi spokojny wydech.

Oddech to podstawa wszystkich treningów relaksacji, to dzięki niemu możemy wprowadzić się w stan odprężenia. Oddychając rytmicznie i miarowo uspokajamy niespokojny umysł zajęty dziesiątkami codziennych spraw. Praktykowanie świadomego oddechu sprawia, że równoważy się sympatyczna i parasympatyczna część układu nerwowego.

 

Świadomy oddech pomoże nam:

  • zwiększyć witalność
  • obniżyć napięcie
  • zmniejszyć poziom lęku
  • poprawić koncentrację
  • poprawić pamięć
  • uśmierzyć ból
  • zwiększyć objętość
  • dotlenić organizm
  • zwiększa się ukrwienie narządów wewnętrznych
  • wzmocnić układ immunologiczny

 

Jak zacząć pracę z oddechem?

Pracę z oddechem rozpoczynamy zawsze od uświadomienia sobie, że „on jest”, następnie doświadczamy tego, że jest zawsze, że w każdej chwili możemy do niego powrócić, obserwujemy jaki jest i jak się zmienia pod wpływem emocji.

Poniżej znajdziesz link do krótkiej praktyki uważności oddechu. Nagranie trwa 9 minut i tyle potrzebujesz, aby rozpocząć swoją przygodę z medytacją.

https://soundcloud.com/user-980056028/medytacja-zaobserwuj-swoj-oddech