Medytacja - uważność oddechu

Z treningiem uważności spotkałam się kilka lat temu, kiedy w ręce wpadła mi książka Mindfulness – trening uważności*. Przeczytałam ją i odłożyłam na półkę. Zajęta codziennością i odhaczaniem kolejnych zadań, nie znalazłam czasu, żeby zagłębić się w jego praktykę. Po raz kolejny po tą samą książkę sięgnęłam cztery lata temu. Wychodziłam z choroby, moje pełne niepokoju myśli pędziły, a ja zupełnie nie wiedziałam jak je zatrzymać. Jedyne o czym marzyłam to chwila spokoju. 

 

Wtedy zrozumiałam, że nie zatrzymam myśli, że zupełnie nie o to chodzi. Myśli płyną. Pojawiają się i znikają. Zupełnie jak obłoki na niebie. Jedyne, co możemy zrobić, to obserwować je i pozwolić im płynąć. Od tamtej pory kilka razy odchodziłam od codziennej praktyki, a potem z tą samą gonitwą myśli i niepokojem wracałam. Potrzebowałam czasu, żeby poczuć i doświadczyć. Potrzebowałam czasu, żeby zauważyć, że w dzisiejszym świecie, trudno o spokój i wyciszenie. Trzeba zadbać o nie każdego dnia.

 

Czym jest uważność?

Mindfullnes zwany także uważnością, to dosłownie „pełnia umysłu”, „pełna świadomość” czy „uważna obecność”. To bycie w chwili obecnej z uwagą, bez osądzania i oceniania. I pewnie kiedy to czytasz wydaje ci się to oczywiste. Przecież wszyscy jesteśmy obecni tu i teraz. A jednak. Czy zdarzyło ci się kiedyś dojechać samochodem do domu i nie pamiętać ani sekundy z przebytej trasy? Wejść do pomieszczenia i nie pamiętać po co? Bawić się z dzieckiem, a jednocześnie rozpamiętywać awanturę z pracy? Spacerować i w myślach układać plan zajęć na wieczór? Położyć się na macie i totalnie odpłynąć w świat marzeń? Siedzieć z koleżanką na kawie i złapać się na tym, że nie słuchasz? Nasze ciało zdecydowanie jest tu i teraz, jednak myśli nieustannie gdzieś krążą. 

 

Uważność to pełna świadomość danej chwili.

To bycie całą uwagą w danym momencie. 

To czucie smaku jedzenia, które spożywamy.

To śpiew ptaków, który słyszymy spacerując. 

To ciepło piasku, którego dotykamy spacerując po plaży. 

To czucie własnego ciała podczas ćwiczeń.

To pełen skupienie na zadaniu, które wykonujemy.

To oglądanie codzienności i zachwyt nad chwilą.

 

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat uważności – zapraszam Cię do wpisu – Mindfulness – trening uważności.

Niedawno na Netflixie pojawił się ciekawy dokument PORADNIK HEADSPACE: MEDYTACJA, który w przystępny i ciekawy sposób wprowadza w świat medytacji. Bardzo polecam!

 

Wspólna praktyka: Uważność oddechu

To jedna z moich ulubionych praktyk. Bardzo często korzystam z niej kiedy mam niewiele czasu i potrzebuję zrobić sobie przerwę. Zobacz jaka będzie dla ciebie, tu gdzie jesteś, dokładnie w tym momencie, w którym jej słuchasz. Poobserwuj to z ciekawością.

Zapraszam cię do wspólnej praktyki – możesz odsłuchać jej tutaj lub w SoundCloud.