„Musi być inna droga” – powtarzała doktor Melanie Salmon, wracając po całym dniu pracy w pobliskiej klinice – „Musi być jakiś sposób, aby pomagać pacjentom szybciej i bardziej efektywnie”. W ciągu 40 lat praktyki klinicznej i 15 lat jako psychoterapeutka Gestalt niemal codziennie spotykała pacjentów cierpiących na choroby spowodowane stresem codziennego życia. Wielu z nich przez lata borykało się z nawracającymi problemami, a leki i długotrwałe terapie rozmową, często okazywały się pomocne tylko w pewnym zakresie lub wręcz nieskuteczne. Narastająca bezsilność i frustracja skłoniły ją do poszukiwania najskuteczniejszego sposobu leczenia. Po latach zgłębiania wiedzy, analizowania i praktykowania stworzyła nową metodę – Quantum Energy Coaching, który pomaga nam uwolnić się od przeszłych traum, nadmiernego stresu i skutków ograniczających przekonań. 

Moja droga do QEC

Z QEC po raz pierwszy spotkałam się w 2018 roku. Kończyłam wtedy kurs TRE®, a na jedno ze szkoleń dotyczących pracy z traumą dziecięcą przyleciała do Polski dr Melanie Salmon, doktor medycyny, psychoterapeutka Gestalt i ekspert ds. traumy (wówczas również TRE® Provider z wieloletnim doświadczeniem). To było jedno z lepszych szkoleń, na którym byłam i jedna z wspanialszych osób, które poznałam. Kilka miesięcy później spotkałyśmy się po raz kolejny, tym razem na konferencji dotyczącej traumy dziecięcej, gdzie dr Melanie poprowadziła wykład, a także warsztat z autorskiej metody QEC. Od pierwszych momentów byłam zainspirowana jej pracą, przemyśleniami i metodą, którą stworzyła w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie. Kolejne lata mojej pracy poświęciłam metodom TRE® i EFT, a dr Melanie swojej metodzie QEC. Nasze drogi spotkały się ponownie w 2021 roku, tym razem już na kursie trenerskim QEC. Od początku czułam, że ta metoda stanowi zakończenie pewnego etapu moich zawodowych i osobistych poszukiwań. I chociaż nadal podążam tą drogą, już dziś zapraszam Cię do fascynującej podróży w świat QEC.

Stosując metodę QEC jesteśmy w stanie odzyskać równowagę w naszym autonomicznym układzie nerwowym i zmienić systemy przekonań i uwarunkowań, które już nam nie służą. W ten sposób możemy fundamentalnie zmienić sposób, w jaki myślimy o sobie i otaczającym nas świecie, uwalniając zmagazynowaną traumę i stres z naszego umysłu i ciała.

Czym jest QEC?

QEC to prosta i skuteczna metoda, która łączy w sobie elementy psychoterapii Gestalt i najnowszych odkryć nauronauki. Pracując na poziomie podświadomości, wykorzystujemy neuroplastyczność mózgu, aby uwolnić się od ograniczających systemów przekonań, wyleczyć się z przeszłych traum i zmienić niefunkcjonalne wzorce zachowań. Nowe pozytywne przekonania natychmiast i trwale zastępują te stare, ograniczające. Klient jest przez cały czas w pełni świadomy, a proces przebiega szybko, łatwo i bez wysiłku.

Od czego się zaczęło?

Wszystko zaczęło się od przełomowej pracy dr Bruce’a Liptona i jego książki „Biologia przekonań”. Wykazał on naukowo, że podstawą większości dolegliwości, których doświadczamy jest negatywne, ograniczające myślenie (czytaj więcej w książce „Biologia Przekonań”). Zgodnie z jego teorią nie jesteśmy kontrolowani przez nasze geny, ale w ogromnej mierze przez środowisko „zewnętrzne” poza naszą komórką (wpływy epigenetyczne) – z czego najpotężniejsze są nasze myśli. Jak powtarzał Lipton: „Jeśli chcemy dokonać trwałych zmian w naszym życiu, musimy znaleźć metody, które zmienią nasze myślenie na podświadomym poziomie umysłu.” To zdanie stało się zaczątkiem do dalszych poszukiwań dr Melanie Salmon. 

Dlaczego podświadomość jest tak ważna?

Podświadomość to część mózgu, która dla naszego organizmu pełni funkcję autopilota. Nasze głęboko zakorzenione przekonania emanują z naszej podświadomości. Bez względu na to, jak bardzo wmawiamy sobie, że nie ma się co bać psów czy wystąpień publicznych, spotkanie z tymi bodźcami automatycznie wywoła reakcję stresową, jeśli wcześniej mieliśmy negatywne doświadczenia związane z tego typu sytuacjami. 

W tradycyjnej pracy psychologicznej często używamy naszego świadomego umysłu, w nadziei na zrozumienie, które ułatwi nam zmianę pewnych wzorców czy zachowań. Czy wiesz jednak, że nasz świadomy umysł kontroluje tylko około 3-5% naszego życia (naszych myśli, decyzji, zachowań, reakcji) a 95-97% naszego życia pochodzi z programowania w naszej podświadomości. Nasz świadomy umysł może przetwarzać 40 bitów informacji na sekundę podczas gdy podświadomość może przetwarzać aż 20 000 000 bitów informacji na sekundę. Tak więc podświadomy umysł może przetworzyć 500 000 razy więcej niż umysł świadomy. Dlatego w każdej sytuacji reaguje ona błyskawicznie nie pozostawiając miejsca na „racjonalną ocenę”. 

Wszystko czego doświadczamy w toku życia, bez względu na to, czy dobre czy złe, pozostaje w nas odciśnięte. Wszystko, co przydarzyło nam się w przeszłości ukształtowało nas na wyjątkowe osoby, którymi teraz jesteśmy. Wszystkie przeszłe doświadczenia stworzyły nasze podstawowe przekonania i prawdy na temat tego, kim jesteśmy, jacy są ludzie i świat wokół nas. Te wszystkie „programy” przechowywane są w naszej podświadomości i aktywują się automatycznie kiedy przychodzi taka potrzeba. 

Nasza przeszłość wpływa bezpośrednio na sposób w jaki dziś widzimy, czujemy i działamy we wszystkich obszarach naszego życia – w domu, pracy, relacjach z samym sobą i innymi. I jak się pewnie domyślasz – wpływ ten może być zarówno piękny i pozytywny, jak i trudny i ograniczający.

Jeśli chcemy dokonać trwałych zmian w naszym życiu, musimy znaleźć metody, które zmienią nasze myślenie na podświadomym poziomie umysłu. – Bruce Lipton

Jak działa QEC?

Typowa sesja QEC rozpoczyna się od rozmowy, w której klient opisuje temat czy trudność, z którą chciałby pracować. Następnie przy uważnym i delikatnym wsparciu praktyka QEC klient tworzy nowe, pozytywne, wspierające przekonania, które zostaną „zainstalowane” w jego podświadomości. W kolejnym etapie przechodzimy do metody QEC, która jest połączeniem potężnych technik zaprojektowanych do pracy z podświadomością. Tworzymy częstotliwość gamma, która pozwala neuroplastyczności mózgu na „przeprogramowanie” samego siebie – uwalniając nas od ograniczeń naszej przeszłości.

Stosując metodę QEC jesteśmy w stanie odzyskać równowagę w naszym autonomicznym układzie nerwowym i zmienić systemy przekonań i uwarunkowań, które już nam nie służą. W ten sposób możemy fundamentalnie zmienić sposób, w jaki myślimy o sobie i otaczającym nas świecie, uwalniając zmagazynowaną traumę i stres z naszego umysłu i ciała.

W czym pomaga QEC?

QEC może pomóc w pracy z wieloma aspektami/problemami:

 • trauma
 • lęki, niepokój 
 • depresja 
 • zmęczenie, wypalenie
 • bezsenność
 • poczucie własnej wartości
 • brak motywacji 
 • zaburzenia odżywiania
 • przewlekły ból
 • problemy z relacjami (ze sobą, dziećmi, partnerami, przyjaciółmi, itd.)
 • uzależnienia 
 • trudności w odnalezieniu sensu życia i celu, 
 • tworzenie własnego życia i manifestowanie pozytywnych zmian

Kto może stosować QEC?

QEC może pracować właściwie każdy, począwszy od wieku szkolnego. Zastrzeżeniem są tu poważne stany zdrowia psychicznego. Każdorazowo możliwość skorzystania z sesji QEC jest konsultowana z prowadzącym praktykiem QEC. 

Dr Melanie Salmon jest lekarzem medycyny z 40-letnim doświadczeniem w praktyce ogólnej w Wielkiej Brytanii. W tym czasie szkoliła się również w psychoterapii Gestalt w Wielkiej Brytanii i Cleveland w USA. Zanim rozwinęła QEC, obok medycyny, przez 15 lat praktykowała psychoterapię Gestalt. Więcej informacji o dr Melanie Salmon i metodzie QEC znajdziesz na stronie: https://qecliving.com/